Kúpa alebo výmena okien za novšie môže mať na komfort ako aj estetiku bývania výrazný vplyv. Najčastejšie sa zrejme stretávame s variantom v podobe plastových okien, ale svojim luxusom nás v nejednom prípade očarí tiež prevedenie z hliníku.
· V prípade hliníku ide väčšinou o variant ťažkých a rozmerných okien s veľmi dlhou životnosťou. Určite vás ale v danej súvislosti zaujíma informácia typu hlinikove okna cena m2, ktorá nebýva práve najlacnejšia. Na druhej strane však ide o investíciu do takmer nekončiacej životnosti (80 – 100 rokov) a takisto istej známky seriózneho dizajnu.
Muž a žena sedia za stolom, pár, okná
· Finančne najprístupnejšou voľbou je naopak prevedenie plastových okien, ktoré okrem nižšej ceny ponúka tiež praktickú stránku a kvalitné izolačné vlastnosti. V zrovnaní s hliníkovými ale tiež nižšiu životnosť a predsa len o niečo menej luxusný dizajn, skôr tuctový, no aj napriek tomu dostatočne elegantný.
Výber materiálu je síce podstatný, ale či už vravíme o oknách plastových, hliníkových či drevených, sú tu ešte ďalšie veci, ktoré je vhodné premyslieť vopred, aby sme dosiahli ten najlepší efekt bez zbytočných komplikácií.
Muž a žena stoja pred veľkými oknami a držia sa za ruky
Orientácia podľa svetových strán
V nejednom prípade sa odporúča, aby oknom disponovala každá miestnosť, čím zabezpečíme potrebný prísun prirodzeného svetla ako aj odvzdušnenosť priestoru. V prípade okien väčších rozmerov, respektíve tých najväčších by mali byť umiestnené smerom na juh, prípadne juhozápad.
· Záleží však aj od individuálneho vkusu a konkrétne toho, či niekto preferuje skôr slnko a teplo alebo naopak chládok.
Konkrétne a detailné požiadavky
Rozmery musia byť detailne prispôsobené. To je takisto dôvod, prečo vám takmer žiadny solídny predajca nedokáže odpovedať na otázku, koľko stojí také „bežné“ okno do „bežnej“ miestnosti. Vždy sú potrebné presné rozmery, ako aj konkrétne požiadavky na materiál, farbu a typ otvárania.