Ak ste zástancovia toho, že na svojom dome by si jeho majiteľ mal urobiť všetko sám, vybrali ste sa dobrou cestou. Takto sa dokážete veľa nového naučiť, no a hlavne ušetriť nemalé peniaze. Pokiaľ sa nachádzate v štádiu, že riešite odpady, určite sa vám zíde zopár dobrých rád.

záchod

  • V obchode so stavebným materiálom, vám pravdepodobne poradia, že na odpad, ktorý vedie zo záchoda vám stačí rúra s priemerom deväťdesiat centimetrov. Urobíte ale lepšie, ak si vyberiete trošku širšiu rúru. Ideálne veľkosť je priemer stodesať centimetrov. Nie je to síce nevyhnutné, ale v budúcnosti môžete toto rozhodnutie oceniť. Ako všetci vieme, zo záchodu putuje do odpadov aj tuhý a väčší materiál. takto sa vyhnete tomu, aby sa vám rúra len tak ľahko upchala.

  • Pri ostatných odpadoch, ako napríklad z umývadla, či sprchy vám postačí aj omnoho tenšia rúra. Ak by ste sa však aj tu rozhodli pre širšiu alternatívu, nemôžete tým nič pokaziť.

umyvadlo

  • Aby ste si uľahčili prácu, odpady si navrhnite tak, že na konci všetky poputujú do jednej rúry. Toto je v podstate úplný základ. Takto sa to jednoducho robí, ale ak nemáte v tejto oblasti skúsenosti, nie je zlé spomenúť aj túto drobnosť.

  • To, kde sa bude nachádzať umývadlo, záchod, sprcha a iné záležitosti, ktoré musia byť na odpady pripojené, musíte vedieť ešte pred tým, ako položíte základovú dosku z betónu. Odpady sa totiž ukladajú pod ňu. Ak by ste sa rozhodli niečo zmeniť dodatočne, pridali by ste si neskutočne veľa práce.

  • Rúry, ktoré budete zakopávať do zeme, nezabudnite obsypať jemným pieskom. Takto zabránite tomu, aby ich väčší kameň pod tlakom nahrnutej zeminy poškodil.

  • Poslednou dôležitou vecou je sklon. Ak vlastníte pozemok, ktorý je prirodzene prevýšení, máte vyhraté. Vykopete ryhu rovnakej hĺbky, položíte do nej rúru a všetko bude odtekať tak, ako má. Ak ale váš dom stojí na rovnom pozemku, nezabudnite na to, že rúry musia byť aspoň pod 45 stupňovým uhlom, aby všetko fungovalo.