V súčasnosti sa vo svete stal veľmi populárny historický šerm. Od toho športového sa ale dosť odlišuje. Tu nejde len o techniky šermu a rýchle súboje. Historický šerm tvorí viacero odvetví.
1.       Šerm a boj
Samozrejme hlavnou časťou je aj boj, no nie len s mečom ale s celou škálou historických zbraní, upravených pre dnešné potreby. Nechceme sa predsa pozabíjať…
rytíř ve zbroji
V tejto kategórií máme aj takzvaný buhurt, ktorý je pre silnejšie povahy. Veľmi odolná výzbroj je nutnosťou, pretože tu sa bije hlava nehlava. Bitka prebieha pomocou duelov jednotlivcov alebo skupín.
 
2.       Divadlo
V rámci niektorých skupín, si členovia pripravujú vystúpenia, ktoré potom hrajú na rôznych verejných podujatiach. Žánre sú všelijaké od vystúpení pre deti, cez komédia až pre scénky pre dospelých.
 
3.       Táborenie
Pri viacdňových akciách, kde skupiny prespávajú, často na lúkach a podobne, sa využíva dobové vybavenie, stany, riad, postele, nábytok… Návštevníci si to tak môže počas dňa prezrieť a objaviť táborový život starých čias.
 
4.       Kultúra
Medzi ďalšie záujmy patria aj historické tance, hry s ohňom, spev či hudba, ktoré dotvárajú atmosféru celej akcie.
 
5.       Remeslá
Ľudia sa venujú taktiež remeslám, kde vyrábajú svoje výrobky, ktoré neskôr predávajú na dobových trhoch. Kováčstvo, rezbárstvo, krajčírstvo alebo aj historická kuchyňa sú samozrejmosťou.
 
 
výbava Vikinga
 Je to pre každého?
 
Áno je. Ak už sa nechcete zúčastniť priameho boja, máte veľa úloh v tábore a podobne. Časovo to je primerané, akcie nie sú každý deň a tréningy jednotlivých skupín sú dohodnuté, ak vôbec sú. Finančne to je horšie, pretože výstroj je drahá, zbroj taktiež a o zbrani ani nehovoriac. Taký kvalitný meč stojí aj  200 eur. Nie je to lacný koníček, ale to nie je žiaden.
 
 
Zo sveta sa ako všetko aj toto pomaly dostáva aj k nám a teší sa veľkej popularite, či už od priamych záujemcov o tento koníček alebo zo strany verejnosti. Často môžeme vidieť množstvo akcií usporadúvaných na počesť významných udalostí, rekonštrukcie bitiek alebo oslavy výročí. Ak sa do toho pustíte, čaká Vás množstvo zážitkov a sprievodných akcií, určených pre členov. Zažijete teda stredovek alebo iné obdobie na vlastnej koži.