Áno, presne tak. Hlodavec ako domáci miláčik. Ideálne zvieratko pre ľudí, ktorí nemajú príliš veľa času, no aj napriek tomu chcú niečo chovať. Taktiež sú hlodavce veľmi vhodné na začiatok pre deti, pretože ich vedú k zodpovednosti, opatrnosti a láske k týmto malým tvorom.  Avšak treba povedať, že hoci sú to malé zvieratká, rovnako ako každé iné, aj oni potrebujú poriadnu starostlivosť. Kŕmenie, dostatok vody a čistý príbytok sú veci, ktoré nášmu novému spolubývajúcemu musíme zabezpečiť.

hlodavec

V súčasnosti existuje na výber veľké množstvo hlodavcov. Od myšiek, cez škrečkov, pieskomilov,  osmákov degu, mastomyší až po králiky, morčatá a potkany. Je len na vás, ktoré zvieratko si zvolíte. Zájdite sa pozrieť do obchodu a vyberte si svojho spoločníka. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že u mňa jednoznačne zabodovali škrečky. Sú to malé, trochu nemotorné zvieratka, ktoré vám každý deň vyčaria úsmev na tvári. Nie sú veľmi náročné na chov a zvládne sa o nich postarať takmer každý. Potrebujú dostatok krmivavody, avšak nestačí im dávať len suchú potravu kúpenú v špecializovanom obchode. Škrečky taktiež potrebujú zeleninu a ovocie (napríklad jablká, hrušky, banány). Čo sa týka vybavenia klietky, určite by v nej mali mať nejaký úkryt, koleso na behanie, preliezačky, aby sa nenudili, a niečo na obrusovanie zubov (konáriky z ovocných stromov, kupované tyčinky). Ako podstielka sa najčastejšie používajú piliny, ale ja som svojim hlodavcom dávala aj kúsky starého trička, pretože sa pod nich radi skrývali a vytvárali si vlastné brlôžky.

myš

Pri chove som neostala len pri škrečkoch, ale vyskúšala som aj pieskomilamyšky. Dalo by sa povedať, že starostlivosť o nich bola totožná ako pri škrečkoch. Ja osobne by som sa už ale ku pieskomilom nevrátila, pretože sú to pre mňa až príliš živé tvory. To však ale neznamená, že ak nevyhovovali mne, nebudú ani vám. S myškami som mala rôzne skúsenosti. Chovala som dve súčasne a zaujímavé pre mňa bolo, že každá z nich bola iná. S jednou som sa mohla hrať celý deň a nevadilo jej to, no tá druhá sa vôbec nenechala chytiť na ruky. Aj napriek tomu by som sa pre nich ešte určite niekedy v budúcnosti rozhodla.
Tak čo, už ste si vybrali svoje budúce domáce zvieratko?