Mnoho ľudí, ktorí zo záhradníčením ešte len začínajú si často kladú otázky: „Koľko vody by som mal dať svojej záhrade?“ Alebo: „Neprelejem túto zeleninu a nezačne hniť?“ Samozrejme na prvý pohľad to nie je nič zložité ale predsa existujú veci, ktoré je dobré pred polievaním zvážiť.

zahrada
 
Hoci podnebie u nás je dostatočne bohaté na zrážky, nikdy nie je zaručená ich rovnomernosť.
A zatiaľ čo platí všeobecné pravidlo, že je vhodnejšia hlboká zálievka raz za týždeň ako časté a plytké zavlažovanie, množstvo vody aké by ste mali dodať vašej záhrade často závisí od mnohých faktorov.

zahradnictví
 
1) Pôda:priepustná pôda s vysokým podielom piesku bude vodu vstrebávať a prepúšťať rýchlejšie než ťažká ílovitá zem, preto bude aj rýchlejšie vysychať. Takúto pôdu budete musieť v horúcich dňoch zalievať podstatne častejšie než je bežné. Aby zem zadržiavala viac vlhkosti môžete ju upraviť pridaním kompostu alebo vyzretej listovky.
 
2) Typ rastliny:rastliny si tiež „diktujú“ svoje požiadavky na vodu. Zelenina, rastliny vo vyvýšených záhonoch a mnoho trvaliek s plytkými koreňmi vyžadujú pri suchu a teplote 30°C polievanie na dennej báze. Črepníkové a kontajnerové rastliny preschnú ešte rýchlejšie preto ich neraz treba zaliať dokonca aj viackrát za deň.
 
3) Vhodný čas: najvhodnejší čas na zavlažovanie je ráno kedy je malé riziko odparovania vody. Pri polievaní v neskorých popoludňajších hodinách hrozí častejší výskyt hubových a plesňových ochorení. Ak sa už neviete vyhnúť neskoršiemu polievaniu, vodu lejte vždy iba ku koreňom a nie na listy!

hadice
 
Voda vhodná na zavlažovanie by mala byť:
●  mäkká, dažďová a to z dôvodu, že sa v nej ľahšie rozpúšťajú minerálne soli
●  odstáta a približne rovnakej teploty než je okolité prostredie (príliš studená vody by rastlinám mohla spôsobiť šok)
 
Nevhodná voda na polievanie:
●tvrdá voda z vŕtaných studní s vysokým obsahom minerálov, ktoré môžu spôsobiť zasolenie pôdy