Ak nepatríte k ľuďom, čo si zakladajú na pohodlí a luxuse, čo sú prírodnejšej povahy a majú radi dobrodružstvo, stanovanie je ako stvorené pre Vás. Ak ešte k tomu chcete ušetriť nejakú tú korunku na viac, nie je o čom uvažovať.
oranžové tee-pee 
Výhody stanovania
 
Ako sme už načrtli vyššie, stanovanie Vás skoro nič nestojí – môžete si vybrať, či budete stanovať v stanovom tábore alebo len tak voľne v prírode. Obe tieto možnosti majú svoje výhody i nevýhody.
 noční galaxie
Stanovanie v stanovom tábore
 
Výhoda tohto typu stanovania je v tom, že ste na bezpečnom území, kde sa musia dodržovať určité bezpečnostné opatrenia : buď je tu zabudovaný nejaký kamerový systém, alebo by tu mali byť zamestnaní zamestnanci zabezpečujúci bezpečnosť.Tiež máte k dispozícii sociálne zariadenia, ako sú sprchy a WC. Je tu taktiež viac ľudí, takže sa nebudete nudiť a viac ľudí tiež napomáha k istejšiemu pocitu.
 
Nevýhoda tohto typu stanovania je v tom, že nie je tak úplne zdarma – musíte tu platiť za svoje stanové miesto, no je to stále lacnejšie, ako platiť za izbu niekde v hotely. Taktiež Vám môže vadiť väčšia koncentrácia ľudí, prípadne väčší hluk. Človek tu taktiež nemá také súkromie a kľud.
 stanování v horách
Stanovanie navoľno v prírode
 
Výhodou tohto typu stanovania je v tom, že Vás nič nestojí. Ste si sami sebe pánmi, môžete sa zložiť tam, kde sa Vám to najviac páči. Máte tu potrebný kľud a pohodu
 
Nevýhoda je znížená bezpečnosť, vždy je tu riziko prepadnutia, hlavne na miestach zvýšenej koncentrácii ľudí – pri mestách a dedinách. Je na mieste si zistiť, či v lokalite, kde sa chcete usadiť, nie je väčšia koncentrácia cigáňov či ich osád (nie je to rasistické zmýšľanie – veľa táborníkov je obťažovanými neprispôsobivými občanmi). Niekto tým pádom vždy musí zostaťv tábore (radšej viacerí, kvôli bezpečnosti), aby strážil veci a zabránil ich odcudzeniu. Taktiež, ak stanujete v srdci prírody, musíte počítať s rizikom stretu divej zvery, ako sú diviaky či medvede, čo je niekedy dosť nebezpečné. Dôležité je tiež zistiť, či v lokalite náhodou nevypukla besnota. Musíte počítať aj s tým, že ak sa Vám v hore stane úraz, je tu problematickejšia prvá pomoc a vyhľadanie záchrany.