Všetci dobre vieme, čo je to žiarovka a uvedomujeme si takisto fakt, že sme odkázaní na funkčné osvetlenie v našich interiéroch a tiež v exteriéroch. Čomu už ale možno nevenujeme detailnejšiu pozornosť,to je fakt, že svetelné zdroje na dnešnom trhu ponúkajú svojim spotrebiteľom nadradenejšie vlastnosti než tie, ktoré sme kupovali v minulosti.

Najlepším príkladom sú led ziarovky a technológia LED vo všeobecnosti, ktorá spotrebiteľom priniesla oveľa úspornejšie vlastnosti. Vlastne oproti starým žiarovkám sú tieto nadradené svetlá úspornejšie až o 90%, čo je oceniteľné hlavne pri ich pravidelnom používaní. Vyššia kúpna cena led svetiel sa vráti pomerne rýchlo vďaka týmto úsporným vlastnostiam. Ide o zdroje, ktoré k vyžarovaniu svetla využívajú svetlo emitujúce diódy, čím sa stáva ich pravidelná prevádzka šetrnejšia k spotrebe elektrickej energie, ktorá ako vieme, nie je zadarmo.

žiarovka, hruška

Oceniteľnou stránkou je tiež fakt, že takéto „ledky“ neobsahujú ortuť a ani ďalšie známe jedovaté látky. Sú preto ekologické a takmer zo 100 % častí recyklovateľné, resp. obnoviteľné. Životnosť žiarenia diód sa udáva niekde od 20 000 do 100 000 hodín, tým pádom vravíme spravidla o dlhej životnosti týchto led žiaroviek, ktoré tým pádom nemusíme vymieňať nestále za nové. Šetríme tým životné prostredie, ale aj svoje peniaze.

buď chytrý

Rozdiel je aj v tom, že tieto „ledky“ sa k tomu, aby emitovali svetlo, nemusia zahrievať. Do tepla odvádzajú možno 20 % energií, drvivú časť ale využívajú na emitovanie svetla. Výsledkom je pri nich teda aj fakt, že ak sa ich dotknete, nie sú rozžeravené. Jednoducho v nich len svietia diódy a tým pádom sú bezpečné na použitie prakticky v akomkoľvek prostredí. Nehrozí pri nich, že by spôsobili požiar. Takisto ak sa ich potrebujete chytiť, nemusíte čakať, kým ochladnú, nepopália vás.