To, že kandidáti na prezidenta nie sú žiadni chudáci je zrejmé asi každému. Vyplýva to už len z toho, že bežní občania necítia moc zapojiť sa do takejto verejnej súťaže, aj keď žijeme v demokratickom štáte. Prečo? Nikto nebude prekvapený, že je to kvôli peniazom. Čo všetko sa dá robiť, aby ste úspešne zmiatli voličov sa vtreli sa do ich povedomia?

neschváleno

Koľko stála kampaň?

Jedna zo zásadných vecí, ktoré nikto nerozoberá. Minulý rok sa v boji o prezidentské kreslo mnohý vysmievali premiérovi Robertovi Ficovi, pretože obviňoval prezidenta Kisku. Podľa neho mal terajší prezident minúť viac na kampaň, ako je povolené. Samozrejme, že sa to neskôr aj potvrdilo, pretože sám Kiska to potvrdil. Tento príbeh je veľavravný a bohužiaľ tragikomický. Vďaka prieskumom, ktoré zadávajú samotní kandidáti je hrozba, že sa niečo také stane znovu. Samozrejme, že stíhanie už zvoleného prezidenta je často neprístupné a odsúdenie priam fikciou.

Viete kto je Zuzana Čaputová? Ak nebýva na Pezinskej skládke, asi ťažko ste jej niekedy pred tým venovali pozornosť. Čo vás však bude prenasledovať je množstvo reklám a bilbordov, ktoré rastú ako huby po daždi. To všetko nie je zadarmo a ak zvážime, že jeden kandidát, a to Mistrík, sa vzdal v jej prospech, sú toto ešte demokratickí kandidáti? Samozrejme, že existujú transparentné účty, kde kandidáti zverejňujú svoje rozpočty. Málokto sa však o to podrobnejšie zaujíma a to, že niekto dá tristo tisíc eur na reklamu, je viac ako proti pravidlám, aj keď to je povolené.

hlasování

Prečo teda verejní kandidáti, ktorí majú reprezentovať každého jedného z nás, platia takto za svoje zvolenie? Jedinou odpoveďou je fakt, že isté kruhy ho chcú pretlačiť do povedomia ľudí. To úplne stačí. Ľudia pri voľbách často nevedia o minulosti kandidáta nič, a už vôbec nie o jeho volebnom programe. Tak čo, aj vy sa dáte tento rok zmanipulovať?