Hygienické vložky a tampóny sú veľkým znečisťovateľom, nakoľko sú zväčša vyrobené z biologicky nerozložiteľných materiálov a teda je potrebné vyhadzovať ich do koša na zmiešaný odpad. Ak sa zaujímate o ekológiu, určite vám už niekedy napadlo zamyslieť sa, či neexistuje lepšia alternatíva, vďaka ktorej ostanete počas „vašich dní“ chránená. Nemusíte sa báť, nejedná sa o krok späť v minulosti, kedy ženy tieto vymoženosti nemali k dispozícii. Moderná doba nám prináša novinku s názvom menštruačný kalíšok.

kalíšek

Môže byť ťažké predstaviť si, čo sa pod týmto pojmom myslí, a ako funguje. Je vyrobený z lekárskeho silikónu, ktorý má životnosť niekoľko rokov. Každý výrobca udáva inú, preto je potrebné zistiť si tento údaj priamo na výrobku. Môžete ho jednoducho umyť, či vysterilizovať a používať znovu. Po skončení cyklu je potrebné vyvariť ho vo vode, aby sa teplotou zabili nežiaduce baktérie a ostal skutočne čistý a nezávadný. Nemusíte sa báť, že sa vám vo vode rozpustí, silikón je totiž prispôsobený na vysoké teploty.

vložky

Jeho obrovskou výhodou je, že vám v tele nezanechá žiadne zvyšky svojho materiálu. V prípade tampónov je totiž riskantné, že vám v tele ostanú jeho vlákna. Ďalším rizikom, ktoré znížite je syndróm toxického šoku. Jedná sa o vzácne, no veľmi vážne ochorenie, ktoré môže viesť až k smrti. Nevyskytuje sa len u menštruujúcich žien, môže ho mať ktokoľvek, koho telo príde do styku s nahromadenými baktériami produkujúcimi toxíny. Tie následne uvedú telo do šoku, a problém je na svete. Je teda skvelé vedieť, že sa tejto nepríjemnosti môžete ľahko vyhnúť, a získať tak mnohé ďalšie výhody.
Spočítajte si, koľko peňazí míňate na hygienické pomôcky súvisiace s menštruačným cyklom. Tieto výdavky sa dookola opakujú. Veľkým plusom kalíšku je tiež fakt, že vďaka nemu ušetríte peniaze. Jedná sa totiž o dlhodobú investíciu, ktorá sa vám už po krátkej dobe veľmi oplatí.
Ak vás tieto výhody zaujali, poobzerajte sa po ňom v drogériách vo svojom okolí, a vyskúšajte ho sama. Len tak totiž zistíte, či vám vyhovuje, alebo nie.