Niekedy sa skrátka nedá vybrať byt presne podľa vašich predstáv. Alebo ste sa rozhodli kvôli dostupnosti lokality. Obmedzený rozpočet tiež prispeje k tomu, že musíte zľaviť zo svojich očakávaní. Ak ste si kupovali byt v lete, nemusel pôsobiť tmavo. Avšak na jeseň a v zime, keď je už slnka menej, začne pôsobiť ponuro, a to už vôbec nehovoriac o tom, že do práce aj z práce odchádzate po tme. Situácia však nie je stratená.

stůl
 
Biela maľovka
 
Moderné katalógy sa predbiehajú vo farebnosti interiérov. Aj vy možno túžite po tmavosivej alebo tmavozelenej farbe v obývačke, ale tentokrát nie je vhodné nasledovať všetky trendy. Tmavé steny vždy opticky zmenšia priestor a zamedzia úplnému šíreniu svetla. Ak nechcete mať od rána do večera vysvietený celý byt, uprednostnite bielu resp. béžovú maľovku. Vysnené farby môžete dohnať na doplnkoch.
 

Podsvietenie

 
Ak je to možné, poraďte sa s bytovým architektom alebo dizajnérom. Podsvietenie je výborná voľba, ideálne ak máte následne k dispozícii širšiu farebnú škálu a farby svetla tak obmieňate podľa aktuálnej nálady. Nejedná sa len o podsvietenie stropu, ktoré je najpopulárnejšie. Podsvietiť môžete ktorúkoľvek časť bytu, či už je to stena, skrinka alebo schody. Nezabudnite na podsvietenie kuchyne. Umiestnite si svetlá na čo najväčšie množstvo plôch.
 

Podlahy

 
Ani podlahy si nevyberajte z tmavých materiálov. Ak máte odvahu, skúste lesklý povrch, ale v tomto prípade už vyberajte na základe praktického využitia a údržby.

jídelna
 
Sklený nábytok
 
Pri tmavých interiéroch s dostatočným množstvom umelého osvetlenia sa dá výborne pracovať so sklom, počnúc sklenými dizajnovými stolíkmi v obývačke cez sklené jedálenské stoly až po sklené police. Pre správne na svietenie sklených povrchov je vhodné poradiť sa s odborníkom, aby sme nakoniec nedosiahli to, že priestor nebude dosť útulný.