V dnešnej dobe, kedy máme na výber rozmanitý a široký výber rôznych retro, cestných a horských bicyklov my veľa krát prichádza na um otázka: Aký bicykel vybrať?

Človek, ktorý to s cyklistikou myslí vážne a chce bicykle používať skoro denne, to má ťažké v tom, že výber je dnes obtiažny, pretože ako vravím, druhov, značiek a typov bicyklov je na trhu ozaj veľa, pričom aj ceny sú podstatne rozdielne.
žena na motorce

Teda vznikajú 2 úvahy.

Nekúpim zbytočne predražený bicykel?

Kúpim si jeden z najlacnejších bicyklov, ale nebude kazlivý? Zvládne aktivity, na ktoré ho budem skoro denne využívať?

Prvá úvaha je na mieste. Kvalitné bicykle, s ktorými môžeme smelo vyraziť i do horského terénu stoja nekresťanské peniaze, vďaka ktorým ľudia na túto skvelú aktivitu radšej zabudnú.

Druhú úvahu si musíme viac špecifikovať. Ak vravíme o najlacnejších typoch bicyklov a to čisto nových z predajne, máme na výber Liberty. Títo osvedčení veteráni však majú kolesá a celkové prevedenie, ktoré je vhodné iba na rovné cesty. Ako náhle vybehneme do prírody a na prvý zložitý terén, bicykel od základu pokazíme za pol hodinu a môžeme kupovať nový, alebo vyhodiť dosť peňazí za kompletnú opravu.
cyklista v horách

Ak sa pozrieme cenovo o trochu vyššie, máme horské bicykle, ktoré stoja niečo málo cez 200 euro. Jedná sa o horské bickyle, teda vyraziť do prírody by nemal byť problém, však? Tieto bicykle zvládnu takýto terén predsa o dosť lepšie ako Liberta, no ak sa nám o chvíľu bicykel pokazí, nemôžeme byť prekvapení. Takýto typ je náchylný ku kazeniu v prípade, ak ho chceme používať denne a chodiť po náročnom, nerovnom teréne. Niečo znesie, ale ak sa o chíľu pokazí, nemôžeme byť prekvapení. V týchto prípadoch s tým treba rátať.

Čo sa týka ceny, podobné alternatívy nájdeme v podobe nových retro bicyklov, ktoré pripomínajú ten starší, jednoduchší typ. A práve to je na nich skvelé. Kolesá a rám sú navrhnuté na spoľahlivú cestu do terénu i do mesta. Tento jednoduchý patent je najlepší, pretože sa v podstate, oproti horským bickylom, na nich nemá čo pokaziť. Horské bickyle okolo 200 euro majú zbytočne komplikovaný patent, ktorý napomáha akurát ku kazovosti. To u týchto nových, praktických retro bicyklov v podobnej cenovej skupine nehrozí a preto ich považujem za rozumnejšiu voľbu.