Niekedy sa dostaneme do dobu, v ktorom sa rozhodneme investovať aj do nových okien. Je to zároveň príležitosť, ako vybrať tie, ktoré by nám poskytovali najviac uspokojivý efekt, z toho či iného hľadiska. Medzi akými možnosťami sa teda oplatí porozmýšľať?

  • Konkrétnejšiu pozornosť zameriavame hlavne na celkovú konštrukciu a materiál, sú to zároveň faktory, čo sa dokážu podpísať napríklad pod rozdielnu životnosť okien.

okno, dážď

Faktorom sú aj tepelno-izolačné vlastnosti, ktoré sú napríklad známou výhodou plastových okien. Táto kategória okien navyše ponúka riešenia, čo sú najviac cenovo prístupné, relatívne nízka kúpna cena je jedným z hlavných dôvodov, prečo sa na mnohých miestach stretávame práve s plastovými oknami a prečo sú tieto u bežných spotrebiteľov veľmi obľúbené. Takisto sa pri nich spomína spoľahlivá izolácia vonkajších hlukov, zároveň bránia úniku tepla. Majú jednoduchú údržbu, hoci ich životnosť nie je ( v porovnaní s hliníkom) najvyššia.

muž a žena, okno

Hlinikove okna sú vo svojej životnosti jasným favoritom, priemerná trvácnosť sa tu udáva na 80 až 100 rokov. Je to v nemalej miere spôsobené tým, že hliník je odolným materiálom a má tendenciu spoľahlivo si poradiť aj s nepriaznivými vonkajšími (klimatickými) podmienkami. Takéto okná preto majú tendenciu vydržať naozaj dlho a pritom si zachovávať svoj pôvodný vzhľad. Následne pri nich treba spomenúť aj veľmi elegantný a luxusný dizajn, zároveň možnosť tých najrôznejších dizajnových prevedení. Hliníkové rámy umožňujú použiť aj sklá veľmi veľkých rozmerov či špecifických tvarov. Oproti plastovým ale majú pochopiteľne vyššiu obstarávaciu cenu, čo sa však vzhľadom k ich charakteristike časom vyplatí.

  • Preto je možné hliník kombinovať s inými populárnymi materiálmi a zhotoviť napríklad hliníkovo- drevené okná. Aj tieto vyzerajú skvele. Kombinujú odolný materiál s tým naturálnym, prírodným. Navyše budú odolné pred UV žiarením.