Scrabble je jednou z najobľúbenejších a taktiež najpopulárnejších stolových hier. Poznáme ju aj u nás na Slovensku. Hlavnou výhodou tejto hry je, že si pri nej človek rozvíja svoju slovnú zásobu a zabrať dostane aj mozog. Odborníci ju prirovnávajú ak akémusi vyššiemu stupňu klasických krížoviek.

scrabble
 
Autorom hry je architekt zo Spojených štátov amerických. Alfred Mosher Butts vymyslel Scrabble už v roku 1938.Svoju popularitu však získala až trošku neskôr, konkrétne v roku 1948. V tomto čase totiž hra oslovila spoločnosť na výrobu hračiek Mattel. Tí dokúpili všetky potrebné práva a začali hru vo veľkom vyrábať a distribuovať do celého sveta. Do dnešného dňa bolo predaných takmer dvesto miliónov kusov, tejto stolovej hry.
 
Hra Scrabble bola v skutočnosti až druhým počinom Alfreda Mosher Buttsa. Ešte pred ňou totiž vymyslel takzvané Lexiko.

slova
 

  • V súvislosti s touto hrou existuje mnoho zaujímavých faktov. Tak napríklad kocky, ktoré sa pri nej používajú, sú aj dnes vyrábané výlučne zo špeciálneho druhu dreva. Ide o drevo z vermontského javora.
  • Určite vás zaskočí aj to, že neexistuje krajina, v ktorej by nebol oficiálny klub hráčov Scrabble. Túto hru si obľúbili aj známe osobnosti. Český hudobník Jaromír Nohavica, je dokonca držiteľom viacerých titulov z turnajov v jej hraní.
  • Názov tejto hry v preklade znamená škriabať, a to nie len tak hocijako, ale doslovne „zúrivo“.
  • Medzi absolútnych milovníkov tejto stolovej hry, patrí Veľká Británia. Podľa štatistík ju vlastní viac ako päťdesiat percent všetkých domácností.
  • Po celom svete sa organizujú celonárodné šampionáty v jej hraní. Najmladším výhercom v histórii, sa stal iba pätnásť ročný Phillip Appleby. K tomu, aby nahral skóre 1050,  mu chýbal iba jeden bod.
  • Hra je predávaná vo viac ako sto tridsiatich krajinách na svete. zároveň je celosvetovo používaná ako zábavná forma na učenie anglického jazyka.