Veru nie, gramofóny nevyšli z módy. Alebo lepšie povedané, opäť sa do módy vrátili. Koniec koncov ako veľa iných vecí. Už pred pár rokmi prišiel na trh gramofónový ošiaľ. Moderné, vylepšené ale stále staré dobré gramce.

vinyl
 
Nahliadnime trochu do histórie
Dá sa povedať, že predchodca gramofónu bol Edisonov fonograf. V roku 1988 vznikol prvý gramofón s veľkou zosilňovacou trúbou. Presne taký, ako ho poznáte so starých filmov. A odvtedy prechádzal zmenami a vylepšeniami. Najvýraznejšou kozmetickou zmenou bola redukcia trúby. Technika pokročila, a tak sa rozmerná vec zmenila na niečo menšie, zosilovač. Pôvodný nástroj pracoval za pomoci ihly a membrány. Dnešné gramofóny fungujú na princípe zmeny mechanických kmitov na elektrické, ktorú zabezpečuje zariadenie prenoska. Vzniknuté elektrické kmity sa zosilňujú v zosilovači a samotný zvuk spostredkujú reproduktory.

gramofon
 
Súčasné gramofóny
Súčasné gramofóny sa už rôznia v type pohonu, funkciách, samozrejme dizajne a cenovej relácií.
Zákazník si vyberie podľa svojich nárokov a finančných možností. Domáce magnetofóny, ktoré slúžia k občasnému prehrávaniu, môžu byť kombinované s rádiom a CD prehrávačom alebo prehrávačom MC kaziet a existuje naozaj mnoho prevedení. Aj nenáročný užívateľ by mal dať pozor, či má jeho prístroj možnosť voľby otáčiek. LP platne sú totiž nahrávané v rôznych rýchlostiach. A tak by z vášho magnetofónu miesto pokojnej klasiky mohla zaznieť bláznivá funky hudba. 

lp desky

Na základe pohonu sa líšia gramofóny
        s priamym náhonom
        s remienkovým náhonom
        a vymakanejšie Dj-ské gramce. Sú to klubové gramofóny rôznych parametrov až po profesionálne zostavy.
 
Bytová dekorácia
Gramofóny sa vyrábajú vo viacerých variantách a teda si vyberiete taký, ktorý sa najlepšie hodí do vášho interiéru. Na svoje si prídu aj milovníci retro alebo rustikálneho štýlu. Kombinovaný gramofón s dreveným obložením v starodávnom šate sa stane krásnym doplnkom do vašej obývačky, či spálne.
 
Gramofónové platne
Od polovice 20. storočia sa vinylové platne vyrábali v troch formátoch
        SP – single play
        EP – extended play
        LP- long play

SP /EP sú malé platne o priemere 17 cm, so zaznamenanou jednou/dvoma skladbami. LP má priemer 30cm  a jedná sa o dlhohrajúcu platňu, so záznamom na oboch stranách.
Zvuk platne je jedinečný a úplne špecifický. Svojim ukľudňujúcim „praskaním“ dokáže vytvoriť úžasnú domácu atmosféru. Teším sa na zimné večeri s vareným vínom a hrajúcou LP.