Výskumníci z Fínska zistili, že frontálna (čelná) kôra mozgovej hemisféry je aktivovaná u osôb trpiacich „emočným vyhorením“, ale aktivita kôry okcipitálnych lalokov je spomalená. Celkovo – dosť predvídateľný výsledok. Koniec koncov, čo sa deje počas tohto „vyhorenia“ v praxi? Približne sa človek nudí jeho prácou a robí to len kvôli peniazom, a tiež preto, lebo kvôli svojej kvalifikácii nemôže dúfať, že dostane aspoň tie isté príjmy z iného zamestnania. Preto je to „práca bez blikania“, niekedy cynizmus a vo všeobecnosti výrazný pokles pracovnej kapacity.

youtuber

  • Predná časť mozgovej kôry je zodpovedná za vôľové úsilie. Nie je to bezpodmienečné, že v neurológii a psychiatrii existuje termín „frontálna psychika“ – komplex volebných porúch spôsobených konkrétnym ochorením mozgu, ako je nádor, trauma, mŕtvica atď. MRI je typ najbežnejšieho elektroencefalogramu, záznamu biologických prúdov mozgových buniek, ktorý sa objavil v minulom storočí a ktorý používali fínski vedci.
  • Možno tiež poznamenať, že fínska metóda nie je diagnostikovaná. Burnout syndróm je presne určený akýmkoľvek viac či menej skúseným psychológom pomocou odborných testov. Fíni len ukázali, že základom tejto patológie sú veľmi špecifické zmeny bioelektrickej aktivity mozgu.
  • A samozrejme nemôžeme len súhlasiť s názorom vedcov o význame tohto problému. Samozrejme, že každý šéf chce mať vo svojej spoločnosti mimoriadne kreatívnych, energických ľudí, ktorí majú svoje úlohy. Ale ako sa hovorí čo je veľa to je veľa a niekedy to už človek psychicky nezvládne.

strach
A to všetko preto, lebo základom „spotrebiteľskej spoločnosti“ bolo neustále a nemilosrdné naliehanie ľudí, aby stále viac získali bohatstvo. Takmer 70 rokov uplynulo od chvíle, keď americký filozof a psychoanalytik Erich Fromm napísal svoje slávne „mať alebo byť?“ Z tohto dôvodu je opäť potrebné pracovať čo najviac.