Určite každý z Vás chce vytvoriť pre svoje dieťa čo najlepšie miesto: musí to byť ideálne miesto na hranie a odpočinok. No ako na to? Tu uvedieme pár typov, ako zariadiť detskú izbu a pri tom sa nezblázniť:

dětská postýlka

  1. Určite vek dieťaťa

Nie je vôbec jedno, koľko má dieťa rokov. Každým vekom sa menia nároky na izbu a musíte s tým počítať.

Izba pre nemluvňa, batoľa

Toto je izba, ktorú máte plne vo svojej kompetencii, nakoľko dieťa ešte nevie hovoriť a nevie si presadiť svoj názor. No neznamená to, že by táto izba mala byť len zlátaninou nepotrebného nábytku. Dieťa plne vníma aj v tomto veku a ak nie je izba vo vyhovujúcom stave, odrazí sa to i na správaní tak malého dieťaťa. Ak je napríklad detská izba len skladiskom, dieťa bude nervózne a nepokojné, ak tam budú veľmi výrazné farby – bude to pre dieťa rozptyľujúce.Taktiež musíte vybrať správny nábytok : musí byť pevný, aby ho dieťa na seba nechtiac nestiahlo a taktiež by nemal mať veľmi ostré hrany (prípadne treba kúpiť detskú ochranu rohov nábytku). Celá izba by mala pôsobiť útulným dojmom, nie prepchaná s množstvom stimulov, ktoré dieťa ocení.

batole

Izba pre malé dieťa v predškolskom veku

Tu je možné, že si dieťa bude chcieť presadiť vlastný názor na izbu – nechajte ho, no dozrite, aby izba mala požadovaný štandard. Dieťa s tým získa sebavedomie a taktiež bude radšej prebývať vo svojej izbe. Je to v prvom rade jeho izba a tak by mala byť podľa jeho predstáv. Samozrejme, vy ako rodič dozriete, aby nebola gýčová, ak ste inteligentný, dokážete skĺbiť sny dieťaťa so svojím vkusom. Dbajte o kvalitný stabilný nábytok, lebo dieťa v tomto veku veľa behá a aby sa mu niečo nestalo. Taktiež doprajte dieťaťu zaujímavé kusy nábytku, ktoré podnecujú jeho predstavivosť a chuť si hrať. Dbajte o príjemný ráz izby, aby dieťa priveľmi nerozptyľoval.

Izba pre školáka

Tu je dobré zvoliť nábytok neutrálny: dieťaťu sa bude rýchlo meniť vkus a z obľúbených mackov rýchlo prejde na rýchle autá či spevákov. Preto vyberajte nábytok ako pre dospelého člena rodiny čiže nie príliš detský a radšej ho kombinujte s doplnkami (zarámujte obľúbené prvky vášho dieťaťa ako sú obrázky mackov, áut či spevákov) a získate veľmi príjemný ráz izby, ktorý možno podľa preferencii dieťaťa obmieňať.
Super typy nájdete na :.