Vodiči pravidelne zažívajú situácie, kedy im deti vbehnú priamo pred auto, cez cestu prechádzajú mimo prechodu, alebo sa hrajú na krajnici. Aj ten najskúsenejší a najopatrnejší šofér, v niektorých situáciách jednoducho nedokáže predísť nešťastiu. Vy, ako rodičia by ste na to preto mali myslieť a svojim ratolestiam už od útleho veku do hlavy vbíjať, čo sa na ceste smie a čo nie. Verte, že ak sa stane tragédia, nadávanie na nezodpovedných vodičov už nikomu nepomôže.

holka
 
Tak ako vo všetkých oblastiach výchovy, je potrebné aj v tomto prípad, svojim deťom ísť príkladom. To čo vidia u vás, je pre nich prirodzené. Preto to budú robiť i oni. V prvom rade je teda potrebné, aby ste pravidlá cestnej premávky ovládali a hlavne dodržiavali vy. Druhá dôležitá vec je, že opakovanie je matkou múdrosti. stále keď sa s deťmi vyberiete von a budete prechádzať cez cestu, nezabudnite im zopakovať, ako sa to robí správne. Vždy sa pozrieme najprv doprava, potom doľava a kým na prechod vykročíme, ešte raz zopakujeme pravú stranu.  Nezabudnite im prízvukovať aj to, že nikdy na vozovku nevstupujeme ak vidíme prichádzajúce auto, nebeháme, a používame iba prechod pre chodcov.
 
Ak na prechádzke uvidíte ako deti prebiehajú mimo vyznačenej zebry, pokojne na to svoje ratolesti upozornite a pripomeňte im, ako by mali cez cestu prechádzať oni. Upozorňujte ich na všetky situácie, ktoré môžu pri cestnej premávke nastať aj keď idete autom vy.
 
přechod

Pravidlá cestnej premávky samozrejme nezahŕňajú iba priechod pre chodcov, ale i množstvo iných zásad.Napríklad to, po akej strane cesty má chodec kráčať. Ak by ste to nevedeli ani vy, tak vždy po ľavej. Po pravej strane ideme iba vtedy, ak tvoríme skupinu, alebo ideme na bicykli. Vysvetlite im ako funguje svetelná signalizácia, zatvorené a otvorené závory na železničnom priecestí, či  niektoré jednoduché dopravné značky.